Projekt Profese - exkurze Záchranná služba Louny 2013

 

V rámci projektu PROFESE se třída II. A v pátek 6. 12. vypravila na Záchrannou službu v Lounech.  Byli jsme pozváni panem Ingrišem, tatínkem žákyně Terezy Podhajské, který pracuje jako záchranář.

     Po přivítání v garážích jsme se dozvěděli některé důležité informace.  Zopakovali jsme si  telefonní číslo záchranné služby. Žáci již vědí, že jezdí dva sanitní vozy ve složení řidič a záchranář a pouze jedna posádka i s lékařem. Zdravotníci mají také dvě náhradní sanity pro případ poruchy.

     Děti si s velkým zájmem prohlédly vnitřní vybavení všech sanitních vozů. Ty musí být neustále připojeny do sítě, aby byly všechny přístroje uvnitř vozu připravené k pomoci raněným. Během výkladu odjela jedna posádka k případu a děti v praxi viděly, jakým způsobem se výjezd zaznamenává v sanitce do záznamového přístroje.

     Všichni přítomní zdravotníci i řidiči se snažili velmi zajímavým způsobem dětem přiblížit svou práci. V jednom sanitním voze prováděla zdravotní sestra „ošetření“ zranění na různých částech těla. Ošetřovala žákům zlomeniny nohou i rukou, poranění očí, rány na předloktí i hlavě.  Někteří dobrovolníci si nechali změřit tlak a srdeční tep.

     Ve druhé sanitce prováděli zdravotníci transport raněných do sanitky. Děti si vyzkoušely  ukládání na nosítka a přesun do vozu. Několik žáků bylo  upevněno do vzduchového vaku, který slouží k zafixování těžce zraněných pacientů. Ostatní sjížděli ze schodů pomocí speciálního přepravního vozíku.

     Ve druhé části jsme se přesunuli do zázemí stanice. Prohlédli jsme si dispečink, pokoje zdravotnického personálu a řídící místnost. Tam nám pan Ingriš  umožnil  ve spolupráci s dispečinkem zažít fiktivní nahlášení výjezdu na počítači a viděli jsme, jak při něm postupují a jak se zaznamenává. Všichni žáci dostali formulář o výjezdu sanity i s razítkem a podpisem záchranářů.

     Prohlídkou stanice jsme strávili téměř dvě hodiny a děti byly nadšené.  Aktivně se zapojovaly do činností a měly mnoho dotazů. Někteří se v budoucnosti chtějí také věnovat zdravotnictví . Do školy jsme se vraceli plni dojmů a zážitků.

     Fotogalerie:

 

Mgr. Lenka Meruňková

PROJEKT PROFESE  5. A

5. 12. Exkurze na pracoviště Zdravotní záchranné služby Louny

Hodnocení

 V garážích ZZS se třídy 5.A ujala skupina 4 pracovníků ZZS, žáci byli rozděleni do 3 skupin tak, aby se každý dostal do prostor záchranářského vozu a mohl se nechat „ ošetřit“.

Vybraným žákům byl změřen tlak, srdeční činnost, předvedena resuscitace, upevňovány dlahy.

Žáci kladli pracovníkům ZZS otázky podle toho, co každého zajímá. Množství otázek bylo ovlivněno seriálem Sanitka.

Exkurzi hodnotím velmi kladně, velké dík pracovníkům ZZS, kteří se nám ochotně věnovali.

  Fotogalerie:

 

B. Beckertová

 

 

 

zpět na aktuality